Arama
upArrow

Görme Engellilerin Eğitimi

 

GÖRME ENGELLİLERE YÖNELİK EĞİTSEL

REHABİLİTASYON PROGRAMLARI

 

           Görme Engellilere Yönelik Rehabilitasyon Programlarımız,

 

1-     Total ve totale  yakın görme kaybı olanların eğitsel rehabilitasyonu,

2-     Az görenlerin eğitsel rehabilitasyonu

 

TOTAL VE TOTALE YAKIN GÖRME KAYBI

OLANLARIN EĞİTSEL REHABİLİTASYONU

 

         Bu grupta görme duyusu kullanılamadığı için işitme, dokunma, koku, tad gibi duyulara yönelik eğitim yöntemleri kullanılmaktadır. Bireyin ihtiyacına yönelik öğrenmeye hazırlık bilişsel, akademik, motor, öz bakım, günlük yaşam ve bağımsız hareket alanlarında desteklenmektedir.

 

AZ GÖRENLERİN EĞİTSEL REHABİLİTASYONU

 

           Temel prensibimiz, engelliliğin tüm alanlarında etkili bir rehabilitasyon için HEKİM-AİLE-EĞİTİMCİ üçlüsü arasındaki sürekli iletişimi sağlamaktır.

 

HEKİM – EĞİTİMCİ İLETİŞİMİ ;

 

           Az görenlerin rehabilitasyon programlarında bireysel eğitim programlarının planlanması ve değerlendirilmesinde göz hekimlerinin, bireyin görsel işlemleri ve hastalığın gelecekte bu işlevleri etkileme durumu hakkında ki yönlendirmeleri göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin eğitim yöntemleri ve materyalleri, bireyin görebildiği en küçük punto, okuma performansının en iyi olduğu ideal punto, renk görebilme durumu, görme alanı, aydınlık gereksinimi gibi özellikler göz hekimi tarafından verilecek bilgilerin ışığında hazırlanmakta ve göz hekimin yapılan kontrollerdeki geri bildirimlere göre yönlendirilmektedir.

           Göz hekimleri tarafından önerilen az görme yardım cihazlarının kullanılmasına yönelik eğitim programları, yine göz hekimi tarafından planlanan yöntemlere göre uygulanmaktadır.

           Görme kaybı ile birlikte olan çoklu engellilik durumunda, engelli alanına göre ilgili uzman hekimlerin önerileri alınmaktadır.

 

EĞİTİMCİ – EĞİTİMCİ İLETİŞİMİ;

 

           Eğitim çağındaki çocuklar için özel eğitimcilerimiz, çocukların örgün eğitim okulları, rehber öğretmenler ve örgün eğitimcilerle sürekli iletişim halindedir. Bu iletişim ile çocuğun okul başarısı, akademik destek gereği, okuldaki çevre düzenlemesi gibi konular geri bildirimler ile paylaşılmaktadır.

 

EĞİTİMCİ – AİLE İLETİŞİMİ;

 

           Çocuklar, aileleri ile göz hekimleri ve eğitimcilerden daha çok zaman geçirirler bu nedenle eğitimcilerimiz ve psikologlarımız çocukların yaşam kalitelerini yükseltmek üzere ailelere, çocuğa yaklaşım, ev ve çevre düzenlemesi konusunda rehberlik etmektedir. Bu uygulamalar aileler ile bireysel olarak ve aileler arası iletişimi sağlamak ve motivasyonu arttırmak üzere grup toplantıları biçiminde sürdürülmektedir.

 

HEKİM – AİLE – EĞİTİMCİ İLETİŞİMİ ;

 

           Belli periyotlar ile göz hekimleri başta olmak üzere ilgili uzman hekimlerin, eğitimcilerin ve ailelerin katıldığı paneller düzenlenmektedir. Ailelerin soruları profesyoneller tarafından yanıtlanmakta,  ailelerin deneyimleri paylaşılmaktadır.

 

 

 

 Yorumlar


   Hiç Yorum Yapılmamış. İlk yorumu siz yapın...


Bu içerik bugün 2 kez, toplam da 1278 kez okundu.
Web sitemizi nasıl buldunuz? (21.09.2010)
Bu ankete 189 kişi tarafından oy verildi.


Diğer anketler:


Copyright © 2010 Yeni Kurtuluş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
Tüm hakları saklıdır.